Historie

Historie ledního hokeje v Náchodě začíná 19. 1. 1930, kdy sehrál Sportovní klub Náchod první utkání mezi týmy A a B na Plhovském malém rybníku. Úspěchem pak bylo vítězství SK Náchod 2 : 1 nad BK Hradec Králové při Mistrovství Východočeské župy dne 8. 3. 1931. Náchodský hokej ve své dlouholeté historii prošel mnoha výraznými sportovními úspěchy, ale i prohrami. Za tím vším jsou skryta jména mnoha výborných hokejistů a nadšených funkcionářů. Není zde možné jmenovat všechny ty, kteří si zaslouží náš obdiv a poděkování. Připomeňme pouze ty dlouholeté funkcionáře, kteří zůstali činnými v náchodskému hokeji. Největší úspěch je spojen se sezónou 1991/1992, kdy mužstvo dospělých pod hlavičkou TJ Náchod postoupilo do II. národní ligy. Na tomto úspěchu se podílel jako hráč Ludvík Berger, bývalý předseda klubu a trenér mládeže. Nejdéle pro klub pracuje „Bonda“ Bergr, který se i v současné době stará o výchovu mládeže. Neopakovatelný Vlasta Vondřejc zůstane taktéž navždy spojen s postupem dorostu do I. ligy ČR.

Na konci 90 let se klub zaměřil na kvalitní práci s mládeží, což se projevilo ve výsledcích jednotlivých mládežnických týmů. V r. 2001 se stali mladší žáci přeborníky kraje. Tato cesta za kvalitním mládežnickým hokejem a snahou vychovat v Náchodě vlastní hokejisty pro mužstvo dospělých vyústila v další zásadní krok. Tím bylo v r. 2002 založení nového klubu s názvem HC Dvůr Král. – Náchod. Zde byly vytvořeny čtyři týmy v žákovské kategorii, které mohly hrát „Žákovskou ligu“.

V novodobé historii patří k hlavním úspěchům zejména vítězství mužů v Krajské lize mužů Královéhradeckého kraje a to v sezónách 2014/2015, 2015/2016 a 2019/2020.

V současné době je v našem spolku registrováno cca 200 členů. Oddíl má obsazeny všechny věkové kategorie od přípravky až po A mužstvo a to jak v regionálních, tak celorepublikových soutěžích. Organizuje tedy činnost 8 mládežnických týmů, vč. náboru nových hokejistů a A mužstva. Pětice našich trenérů je držiteli trenérské licence B, ostatní trenéři našeho klubu mají licenci C+.

Pro existenci oddílu je velice důležitá materiální i finanční podpora města Náchoda, které má ve vlastnictví zimní stadion v Tichém dole, kde je naše domovská základna. Velké poděkování patří našim partnerů a sponzorům.